Doprinosi li zajednička fizička aktivnost parova majka - dijete djetetovoj kvaliteti života?

NazivDoprinosi li zajednička fizička aktivnost parova majka - dijete djetetovoj kvaliteti života?
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2016
AutoriHumer, J. Tomašić, Čikeš A. Babić, & Šincek D.
ČasopisŽivot i škola
Godište62
Broj2
Početna stranica79
Označavanje stranica79-90
Datum objavljivanja12/2016
Vrsta radaIzvorni znanstveni članak
ISSN1849-0972
Ključne riječifizička aktivnost, kvaliteta života, predškolci
Abstract

Cilj istraživanja bio je ispitati prakticiraju li majke i djeca fizičke aktivnosti tijekom zajedničkog vremena te utječu li neke osobine djeteta, majke i obitelji na količinu vremena provedenog u nekoj fizičkoj aktivnosti. Nadalje, provjeravano je doprinose li zajedničke aktivnosti majke i djeteta (sjedilačke / fizičke) kvaliteti djetetova života. Sudionice su bile majke koje imaju barem jedno predškolsko dijete (N = 202), prosječne dobi M = 34,19 (SD = 5,21). Ispitane su demografske varijable majke i djeteta, mjere različitih zajedničkih aktivnosti majke i djeteta (fizička aktivnost u kući, fizička aktivnost na otvorenom, zajedničke “sjedilačke” aktivnosti, samostalne “sjedilačke” aktivnosti djeteta) i djetetova kvaliteta života. Ukupan uzorak sastojao se od 46% dječaka i 54% djevojčica. Ukupno je 59% majki izjavilo kako zajedničko vrijeme provedeno s djetetom tijekom tjedna uključuje neki oblik fizičke aktivnosti, a tijekom vikenda taj je postotak i veći (78%). Zaposlene majke i majke starije djece provode manje fizički aktivnog vremena sa svojom djecom. Nadalje, 32% djece regularno sudjeluje u nekim oblicima fizičke aktivnosti. Kvalitetu života vlastite djece majke su procijenile vrlo dobrom M = 3,78 (SD = 0,558), a spol, količina fizičke aktivnosti na otvorenom i količina zajedničkih sjedilačkih aktivnosti bili su značajni prediktori djetetove kvalitete života.

URLhttp://hrcak.srce.hr/179028
Oznaka recenzijeRefereed