Akademska kontroverzija kao tehnika suradničkog učenja

NazivAkademska kontroverzija kao tehnika suradničkog učenja
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2016
AutoriMandušić, D.
ČasopisŽivot i škola
Godište62
Broj3
Početna stranica131
Označavanje stranica131-136
Datum objavljivanja12/2016
Vrsta radaStručni rad
ISSN1849-0972
Ključne riječiaktivno učenje, suradničko učenje, tehnike učenja
Abstract

Danas se u procesu obrazovanja sve više radi na tome da načini učenja i podučavanja aktivno uključuju sve sudionike nastave u zajedničku interakciju. Do sada su učenici, u većini slučajeva, bili pasivni slušatelji koji su samo dobivali informacije od nastavnika, ne sudjelujući u njihovom prikupljanju, komentiranju i analizi. U suradničkom učenju uloga učenika znatno se mijenja jer učenik treba preuzeti odgovornost za svoje učenje, odgovornost slušanja te aktivnog prikupljanja informacija. To je učenje koje se usvaja kroz spontanost, istraživanje, proživljavanje, podučavanje i usvajanje znanja. U suradničkom učenju sva polja obrazovanja mogu biti osmišljena aktivnim pristupom raznim suradničkim tehnikama učenja. Suradničko učenje utječe na kritičko mišljenje koje je zapravo neovisno mišljenje. Tu je sada polazna informacija cilj koji treba analizirati i riješiti vlastitim kritičkim mišljenjem sa svrhom razvoja osobnih vještina i znanja te pozitivnog stava prema učenju. Jedna od tehnika suradničkog učenja je akademska kontroverzija kao izvrsna metoda učenja jer je jednostavna i vrlo korisna istraživačka i suradnička tehnika. Ne zahtijeva mnogo vremena za pripremu kao većina tehnika suradničkog učenja jer može biti vrlo kratka, efektna i studentima jako zanimljiva. U ovom radu upravo je ona istaknuta kao najzanimljivija tehnika jer su studenti aktivno uključeni u raspravu zastupanjem ili osporavanjem zadane teze neovisno o osobnom mišljenju.

URL http://hrcak.srce.hr/176907
Oznaka recenzijeRefereed