Čimbenici motivacije voditelja za rad u županijskom stručnom vijeću

NazivČimbenici motivacije voditelja za rad u županijskom stručnom vijeću
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2017
AutoriSkupnjak, D., & Pahić T.
ČasopisŽivot i škola
Godište63
Broj1
Početna stranica43
Označavanje stranica43-54
Datum objavljivanja06/2017
Vrsta radaPrethodno priopćenje
ISSN1849-0972
Ključne riječimotivacijski čimbenici, strucno usavršavanje, učitelji, voditelji, županijska stručna vijeća
Abstract

Učitelji su temeljni nositelji svih promjena u obrazovnim sustavima diljem svijeta. O kvaliteti učitelja, njihovoj kompetenciji, predanosti profesiji te nadasve motivaciji da svoj rad obavljaju što kvalitetnije i učinkovitije ovisi kvaliteta cjelokupnog obrazovanja. Učitelji koji su ujedno i voditelji županijskih stručnih vijeća (ŽSV), a imaju važnu ulogu u stručnom usavršavanju svih ostalih odgojno-obrazovnih radnika, dodatno moraju biti motivirani jer vođenje županijskog stručnog vijeća obavljaju uz svoj redoviti rad, često bez ikakve nagrade. Kako bismo dobili jasniju sliku o nekima od mogućih čimbenika koji ih motiviraju za ovaj dodatni rad, provedeno je istraživanje na uzorku od 221 voditelja županijskih stručnih vijeća. Rezultati provedenog istraživanja pokazuju da su najviše rangirani čimbenici motivacije za voditelje ŽSV-a suradnja i poslovni izazov, a najniže čimbenici koji se odnose na stjecanje osobne koristi, odnosno financijska dobit i manja satnica u nastavi. To upućuje na zaključak da su voditelji ŽSV-a, usprkos nejasnoćama i poteškoćama na koje nailaze u svom radu, visoko motivirani za rad koji ih ispunjava, donoseći im subjektivnu i profesionalnu dobrobit.

URL https://hrcak.srce.hr/193878
Oznaka recenzijeRefereed