Pismovni sustav kao svjedočanstvo vjere Ili O nekim mogućim tumačenjima simbolike glagoljskih slova

NazivPismovni sustav kao svjedočanstvo vjere Ili O nekim mogućim tumačenjima simbolike glagoljskih slova
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2017
AutoriLukić, M., & Jurčević M.
ČasopisŽivot i škola
Godište63
Broj1
Početna stranica117
Označavanje stranica117-129
Datum objavljivanja06/2017
Vrsta radaPrethodno priopćenje
ISSN1849-0972
Ključne riječibožanski tetrakis, broj 9, glagoljica, Konstantin Ćiril, kršćanstvo
Abstract

U radu se govori o prvoj slavenskoj azbuci kao sustavu svetih pismena poteklih od sveta čovjeka – Konstantina Filozofa Solunskoga koga i Katolička i Pravoslavna crkva štuju kao Sv. Ćirila. Predlaže se, a na temelju činjenice da je svako glagoljsko slovo jezični znak trostruko kodiran (predstavlja glas u jeziku, ima brojčanu vrijednost, nosi leksičko ime), novo čitanje i tumačenje simbolike nekih slova – prevenstveno onih koja predstavljaju prirodu Boga u kršćanskom poimanju, a uklapaju se u pitagorejski model božanskog tetrakisa (azъ+ buky+ vêdê+ glagoljǫ). Također se predlaže čitanje Konstantinove filozofsko-teološku šifre utkane u prvih devet slova glagoljske azbuke u novom svjetlu – onom koje u prvi plan stavlja Logos – Isusa Krista – Drugu Božansku Osobu – rodonačelnika kršćanstva kao monoteističke religije u krilo koje se u IX. st. pozivaju moravski i panonski Slaveni.

URLhttps://hrcak.srce.hr/193885
Oznaka recenzijeRefereed