Sociometrijski status učenika u odgojnoj skupini

NazivSociometrijski status učenika u odgojnoj skupini
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2017
AutoriČorak, S.
ČasopisŽivot i škola
Godište63
Broj1
Početna stranica171
Označavanje stranica171-190
Datum objavljivanja06/2017
Vrsta radaStručni rad
ISSN1849-0972
Ključne riječigrupa, odgojitelj, odgojna skupina, stručni suradnik, učenički dom, vođa
Abstract

Učenički dom mjesto je psihičkog, fizičkog, emocionalnog, tjelesnog i socijalnog razvoja učenika. Odgojna skupina mjesto je razvijanja demokracije, socijalnih odnosa, tolerancije, interesa, dijaloga, poštivanja i uvažavanja tuđeg mišljenja. Sociometrijsko istraživanje u Učeničkom domu Novi Zagreb provedeno je s ciljem utvrđivanja položaja učenika unutar odgojne skupine te ispitivanja povezanosti obrazovnog uspjeha vođe skupine s obrazovnim uspjehom ostalih učenika u odgojnoj skupini. Pokazalo se da vođe odgojnih skupina imaju utjecaja na ostatak grupe s obzirom na vlastiti obrazovni uspjeh te da igraju veliku ulogu u postizanju obrazovnih rezultata kod učenika. Odgojitelj i stručni suradnik u ulozi su organizatora i koordinatora rada odgojne skupine, pružanja podrške u odrastanju i inicijatori su odgojnog procesa. Također, kroz oblike suradnje planiraju, prate i vrednuju odgojno - obrazovni rad u domu i na taj način zajednički poduzimaju mjere potrebne za njegovo unaprjeđenje. Ovakvom vrstom istraživanja može se mnogo doznati o odnosima učenika, koji nam nisu uvijek transparentni te dolazimo do novih oblika odnosa s vođama skupina kako bi one mogle utjecati na ostale članove skupina, što uvelike olakšava poteškoće na koje nerijetko nailazimo u radu sa štićenicima doma.

URLhttps://hrcak.srce.hr/193891
Oznaka recenzijeRefereed