Suvremeno demokratsko društvo: odgoj i obrazovanje za toleranciju

NazivSuvremeno demokratsko društvo: odgoj i obrazovanje za toleranciju
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2017
AutoriJovović, Z.
ČasopisŽivot i škola
Godište63
Broj2
Početna stranica27
Označavanje stranica27-34
Datum objavljivanja12/2017
Vrsta radaPregledni rad
ISSN1849-0972
Ključne riječidemokratsko društvo, obrazovanje, odgoj, tolerancija
Abstract

Tolerancija ima pozitivnu ulogu u procesu razvoja demokratskog društva, a bitnu ulogu u razvoju tolerancije ima odgojno-obrazovni sustav, kao podsustav demokratskog društvenog sustava. Tolerancija omogućuje sveprisutnu različitost, esencijalnu vrijednost za razvoj individualnosti i općeg dobra. Bez tolerancije nikad ne bismo mogli spoznati svu raznovrsnost iskustva, misli, osjećaja i djelovanja pojedinaca i socijalnih grupa. S jedne strane – tolerancija omogućuje uspostavljanje dobrog demokratskog društva, dok s druge – demokratsko društvo treba, do određenih granica, koristiti toleranciju kako bi očuvalo stabilnost. Odgoj i obrazovanje za toleranciju podrazumijeva logiku po kojoj će pojedinci nesmetano živjeti i djelovati jedni pored drugih, uvažavati se, poštovati i razumijevati, a ne logiku po kojoj će oni biti jedni protiv drugih, gdje je na djelu neuvažavanje, nepoštovanje i nerazumijevanje. Svaki demokratski sustav, koji dobro funkcionira, trebao bi imati ovu logiku ugrađenu u pravni sustav, jer se na taj način garantira nesmetan suživot pojedinaca i skupina. Dakle, tolerancijom se prihvaćaju razlike i bogati život.

URLhttps://hrcak.srce.hr/195134
Oznaka recenzijeRefereed