Percepcija učenika: kako se ponaša omiljeni učitelj

NazivPercepcija učenika: kako se ponaša omiljeni učitelj
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2017
AutoriLabak, I., Čikeš A. Babić, & Pale P.
ČasopisŽivot i škola
Godište63
Broj2
Početna stranica35
Označavanje stranica35-48
Datum objavljivanja12/2017
Vrsta radaPrethodno priopćenje
ISSN1849-0972
Ključne riječikomunikacija, način učenja, omiljeni učitelj, osobnost učitelja, učenici
Abstract

Emocije učenika u prema njihovim učiteljima važan su aspekt procesa učenja u školi. Pozitivan odnos između učenika i nastavnika povećava motivaciju učenika za obavljanje zadataka. Nema istraživanja o karakteristikama nastavnika koji su omiljeni učenicima. Cilj ovog istraživanja bio ispitati neke od karakteristika (način učenja, komunikacija, osobnost) omiljenih nastavnika učenika u osnovnoj i srednjoj školi. U istraživanju je sudjelovalo 1035 učenika. Procijenili su 40 izjava o osobnosti omiljenog nastavnika, načinu učenja i načinu komunikacije s učenicima. Rezultati pokazuju da je omiljeni učitelj onaj koji provjerava njihovo prethodno znanje i objašnjava nove pojmove, onaj s kojim učenici surađuju i koji je dobar organizator te prati njihov rad. Učenikova percepcija omiljenoga učitelja ovisi o dobi i spolu učenika. Za razliku od starijih učenika mlađi su dali veće ocjene za skoro sve ispitane varijable. Interakcija između spola i dobi također se pokazala statistički značajnom.

URL https://hrcak.srce.hr/195149
Oznaka recenzijeRefereed