Razlike u mišljenju učenika o školskim ocjenama

NazivRazlike u mišljenju učenika o školskim ocjenama
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2017
AutoriLapat, G., Lukaček N., & Matijević M.
ČasopisŽivot i škola
Godište63
Broj2
Početna stranica75
Označavanje stranica75-85
Datum objavljivanja12/2017
Vrsta radaPrethodno priopćenje
ISSN1849-0972
Ključne riječiocjenjivanje, ponašanje učenika, roditelji, stres, učenici
Abstract

Osnovna škola temelj je za daljnje školovanje i cjeloživotno učenje učenika. U školi se učenici vrlo često susreću s ocjenjivanjem znanja i školskim neuspjehom. Neuspjeh u školi najčešće rezultira stresom jer je ocjena povratna informacija koju učenik dobiva o svojoj sposobnosti. Kako bi se doznalo ima li razlika u učeničkom poimanju slabijih ocjena s obzirom na područje školovanja (selo ili grad), provedeno je istraživanje o mišljenjima učenika o slabijim ocjenama, djelovanju slabijih ocjena na ponašanje učenika na selu i u gradu, otkrivanju razlika u pružanju roditeljske pomoći učenicima prilikom učenja te otkrivanju razlike u iskrenosti učenika prema svojim roditeljima o ocjenama dobivenim u školi s obzirom na područje školovanja. Istraživanje je provedeno na prigodnom uzorku od 111 učenika od kojih 52 učenika pohađa školu na selu, a 59 učenika pohađa školu u gradu. Statističkom obradom podataka pokazalo se da ne postoje razlike između poimanja školske ocjene učenika na selu i u gradu. Također se pokazalo kako ne postoje razlike između djelovanja slabije školske ocjene na emocije učenika između sela i grada. Jedina statistički značajna razlika pokazala se u iskrenosti učenika na selu i u gradu. Učenici koji žive na selu češće prešute roditeljima slabiju ocjenu od učenika koji žive u gradu.

URLhttps://hrcak.srce.hr/195172
Oznaka recenzijeRefereed