Uloga i važnost izvanučioničnog učenja i terenske nastave u obrazovanju učitelja razredne nastave

NazivUloga i važnost izvanučioničnog učenja i terenske nastave u obrazovanju učitelja razredne nastave
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2017
AutoriBogut, I., Popović Ž., & Mikuška A.
ČasopisŽivot i škola
Godište63
Broj2
Početna stranica127
Označavanje stranica127-132
Datum objavljivanja12/2017
Vrsta radaPrethodno priopćenje
ISSN1849-0972
Ključne riječibiologija, izvanučionička nastava, terenska nastava, učitelji razredne nastave
Abstract

Važnost izvanučioničke i terenske nastave u biologiji dobro je poznata i nalazi se u programu studija za nastavnike biologije. Vrijednosti iskustvenog učenja u neposrednoj prirodi kako za učenike tako i za nastavnike prikazana je u brojnim dosadašnjim istraživanjima. Promatranja okoliša i promjena u prirodi, kao i praktična istraživanja tijekom terenskog rada, ključni su i za studente učiteljskog studija Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti kako bi bilje razumijevali prirodne pojave i postali svjesni utjecaja čovjeka na prirodu. Obrazovanje učitelja osnovnih škola za izvanučioničku nastavu vrlo je važno u današnjem društvu kada su djeca više usmjerena na aktivnosti u zatvorenom prostoru, uglavnom zbog razvoja tehnologije (televizije, video igara i interneta). Naša dosadašnja istraživanja pokazala su da učenici i učitelji u osnovnim školama imaju skromno znanje o čestim biljnim i životinjskim vrstama, pa čak i onima iz vlastitog okruženja. Nema opsežnijih istraživanja o načinu provođenja i opsegu izvođenja terenskog rada u nastavi prirodoslovlja na studijima za obrazovanje učitelja razredne nastave u Hrvatskoj. U ovom radu smo usporedili postojeće planove i programe studija za učitelje osnovnih škola u Hrvatskoj, i predstavili plan za kompleksnije istraživanje ove važne teme u obrazovanju učitelja. Prikazali smo i neka vlastita iskustva u organiziranju terenske nastave iz prirodoslovlja za studente učiteljskog studija Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

URLhttps://hrcak.srce.hr/195185
Oznaka recenzijeRefereed