Živimo li zdravo?

NazivŽivimo li zdravo?
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2017
AutoriKnežević, B.
ČasopisŽivot i škola
Godište63
Broj2
Početna stranica135
Označavanje stranica135-146
Datum objavljivanja12/2017
Vrsta radaStručni rad
ISSN1849-0972
Ključne riječipravilna prehrana, prekomjerna tjelesna težina, pretilost, školska kuhinja, tjelesna aktivnost, živjeti zdravo
Abstract

Suvremeni način života uz sve manje kretanja i konzumiranja nezdrave hrane dovodi do povećanja tjelesne težine i pretilosti djece te rizika za razvoj raznih bolesti. U svrhu provjere hrane li se naši učenici zdravo i koliko su tjelesno aktivni u slobodno vrijeme provodi se istraživanje u Osnovnoj školi “Vladimir Nazor” u Đakovu na uzorku od 253 učenika od prvog do četvrtog razreda. Postavljen je cilj istraživanja, istaknut je problem i zacrtani su zadatci u provedbi temeljem prehrambenih navika djece i tjelesne aktivnosti u slobodno vrijeme suvremenog načina života. Vrijedno je pogledati dobivene rezultate o konzumiranju hrane kroz želje i htijenja učenika kao i rezultate provedbe slobodnog vremena bez bavljenja sportom i njegove provedbe uz računalo i TV ekran. Obrazovna i odgojna funkcija škole mogla bi utjecati na prehranu djece, a time i na prehranu cjelokupnog stanovništva stjecanjem znanja o pravilnoj prehrani, značenju sastojaka hrane i potrebama organizma. Pravilna je prehrana od malih nogu uz tjelesnu aktivnost važan čimbenik djetetovog pravilnog rasta i razvoja, a ujedno je i preduvjet zdravlja u odrasloj dobi, što bi trebalo osvijestiti kod djece.

URLhttps://hrcak.srce.hr/195186
Oznaka recenzijeRefereed