Razvoj andragoške znanosti

NazivRazvoj andragoške znanosti
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2017
AutoriMaic, Ž.
ČasopisŽivot i škola
Godište63
Broj2
Početna stranica169
Označavanje stranica169-180
Datum objavljivanja12/2017
Vrsta radaStručni rad
ISSN1849-0972
Ključne riječiandragogija, cjeloživotno obrazovanje, faze razvoja, obrazovanje odraslih, povijesni razvoj
Abstract

Andragogija je prilično mlada znanost koja se razvijala u okvirima pedagogije. Iako ima vrlo dugu i bogatu andragošku praksu kao teorija, sustavno se počela razvijati tek u 19. st. Druga polovina 20. st. smatra se periodom njenog najplodnijeg i najintenzivnijeg razvitka u kojem andragogija postaje relativno samostalna znanstvena disciplina. Spominje se ime Malcolma Knowlesa koji je svojim člankom „ Andragogija, ne pedagogija“ utemeljio pojam andragogije u zemljama engleskog govornog područja. Rad započinje s podatcima o povijesnom razvoju obrazovanja odraslih u tri glavne faze razvoja - fazi integralnog jedinstva andragogije s pedagogijom i sociologijom koja traje od 4. do 19. stoljeća, fazi deskriptivno-deduktivne andragogije od druge polovice 19. stoljeća do 30-ih godina 20. stoljeća i fazi relativne samostalnosti andragogije kao znanosti koja se događa između dvaju svjetskih ratova i u poslijeratnom razdoblju. Slijedi povijesni razvoj obrazovanja odraslih u Hrvatskoj od početka 20. stoljeća do razdoblja nakon rušenja Berlinskog zida. Rad završava predviđanjem za budućnost andragogije.

URL https://hrcak.srce.hr/195195
Oznaka recenzijeRefereed