Stavovi učenika prema nastavi Glazbene kulture i Glazbene umjetnosti

NazivStavovi učenika prema nastavi Glazbene kulture i Glazbene umjetnosti
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2018
AutoriDobrota, S., & Conar R.
ČasopisŽivot i škola
Godište64
Broj1
Početna stranica131
Označavanje stranica131-139
Datum objavljivanja07/2018
Vrsta radaPrethodno priopćenje
ISSN1849-0972
Ključne riječiglazbene preferencije, nastava glazbe, osnovna škola, srednja škola, stavovi
Abstract

U radu su istraženi stavovi učenika osnovnih škola i gimnazija prema nastavi Glazbene kulture i Glazbene umjetnosti s obzirom na spol, dob, obiteljsko okruženje, dodatnu glazbenu poduku, preferiranje klasične glazbe te preferencije određenih aktivnosti nastave glazbe. Tijekom istraživanja primijenjen je upitnik općih podataka te upitnik za ispitivanje stavova učenika prema predmetu Glazbena kultura / Glazbena umjetnost. Istraživanje je provedeno na uzorku od 245 učenika trećeg, četvrtog, sedmog i osmog razreda osnovne škole te trećeg i četvrtog razreda gimnazije.
Rezultatima ovoga istraživanja potvrđeno je kako gimnazijalci u odnosu na učenike osnovne škole, provode više vremena dnevno slušajući glazbu. Učenici koji preferiraju klasičnu glazbu i učenici čiji roditelji slušaju klasičnu glazbu imaju pozitivnije stavove prema Glazbenoj kulturi / Glazbenoj umjetnosti. Rezultatima istraživanja potvrđeno je da mlađi učenici u odnosu na starije, imaju pozitivnije stavove prema nastavi glazbe. Slušanje je aktivnost nastave glazbe koju učenici najviše preferiraju, dok najmanje pozitivne stavove imaju prema glazbenom stvaralaštvu. Nije potvrđena povezanost dodatne glazbene poduke i spola na stavove prema nastavi glazbe.

URLhttps://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=320622
Oznaka recenzijeRefereed