Darovitost i rad s darovitim učenicima kako teoriju prenijeti u praksu

NazivDarovitost i rad s darovitim učenicima kako teoriju prenijeti u praksu
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2011
AutoriAdžić, D.
ČasopisŽivot i škola
Godište57
Broj1
Početna stranica171
Označavanje stranica171-184
Datum objavljivanja06/2011
Vrsta radaStručni rad
ISSN0044-4855
Other NumbersUDK 37
Ključne riječidaroviti učenici, darovitost, prirodoslovlje, rad u skupini
Abstract

Javni mediji donose priče o djeci izuzetnih/iznimnih sposobnosti i uz to ih nazvaju iznadprosječnima, izvanserijskima, genijalcima i sličnim atributima. Takvi slučajevi previše su senzacionalistički predstavljeni/eksponirani u javnosti, ali vrlo kratko jer mediji žeđaju za novim. Poniknemo li ispod površine takvih slučajeva, nameće nam se niz pitanja – kako se roditelji nose s takvom djecom, omogućuju li im napredak prema njihovim mogućnostima i sklonostima, što škola čini ne bi li prepoznali takvu djecu i uključila ih u odgojno-obrazovni proces, a da im ne bude dosadno ili zbog nekih razloga ne ispune očekivanja te na kraju, kako
zakonodavac gleda na tu djecu jer, čini se, ne shvaća njihove prave mogućnosti, a uz to, ona su u manjem broju.
Složenost ove tematike donosi puno upitnika, ali dojam nije uvijek negativan, odnosno brojni su primjeri požrtvovnog rada naših prosvjetnih djelatnika s takvom djecom. U našem školskom sustavu treba što više individualizirati pristup obrazovanja učenika, kako za svu školsku djecu, tako i za darovitu. Valja prepoznati darovite kao pokretačku snagu našeg društva. Mišljenja sam da takvoj djeci ne treba ''elitistički'' pristup, nego treba omogućiti i razvoj njihovih sklonosti uz puno uvažavanje osobnosti, tj. darovitoj djeci omogućiti cjelokupni
osobni razvoj. 

URLhttp://hrcak.srce.hr/file/106725
Oznaka recenzijeRefereed