Lektira u razrednoj nastavi

NazivLektira u razrednoj nastavi
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2011
AutoriVrnjković, L.
ČasopisŽivot i škola
Godište57
Broj1
Početna stranica193
Označavanje stranica193-205
Datum objavljivanja06/2011
Vrsta radaStručni rad
ISSN0044-4855
Other NumbersUDK 37
Ključne riječibajka, književno djelo, knjižnica, lektira, razredna nastava, slikovnica, učenik
Abstract

Od vrlo bogate literature o književnom i jezičnom odgoju i obrazovanju teško je odabrati pravu literaturu kojom bismo se koristili prilikom uvođenja učenika u svijet literarne komunikacije. Krajnji je ishod stvoriti učenika razvijenih sposobnosti doživljavanja, spoznavanja i vrjednovanja umjetničkih djela, ali put do tako oblikovane ličnosti dug je isložen. Ovim bih radom htjela ukazati na probleme na koje nailaze učenici pa i učitelji razredne nastave na tom putu te predložiti moguća rješenja. Prilikom dolaska u prvi razred učenici spoznaju značenje knjižnice, posuđivanja knjiga te se susreću sa slikovnicama kao prvom stepenicom ulaska u čudesan svijet književnih djela. Stoga, trebamo biti oprezni te pronaći optimalan način kako dijete pridobiti i poučiti da i
kasnije bude aktivan čitatelj, a možda i pisac poznatih priča. Važno je da dijete pravovremeno dobije adekvatnu literaturu koja je vrlo značajna za formiranje pozitivne orijentacije prema literarnom djelu. Naravno, ovaj je članak samo mali doprinos razmatranju problematike početnog komuniciranja s literarnim djelom. Koristila sam se literaturom, ali sam se najvećim dijelom oslonila na svoju praksu u razredu, tj. zbiljski, doživljajni rad s učenicima koji mi je bio najboljim pokazateljem stanja u školama.

URLhttp://hrcak.srce.hr/file/106732
Oznaka recenzijeRefereed