Bolesti kože i alergije izazvane fizičkim naporom (tjelesno vježbanje i sport)

NazivBolesti kože i alergije izazvane fizičkim naporom (tjelesno vježbanje i sport)
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2011
AutoriKosinac, Z.
ČasopisŽivot i škola
Godište57
Broj1
Početna stranica217
Označavanje stranica217-230
Datum objavljivanja06/2011
Vrsta radaStručni rad
ISSN0044-4855
Other NumbersUDK 37
Ključne riječialergije, bolesti kože, fizički napor, higijena
Abstract

Bolesti kože (dermatomikoze) izazvane patogenim gljivicama kvasnicama i plijesnima vrlo su česte u školske djece i sportaša. Njima se pridružuju upale kože različita podrijetla (dermatitis), gnojne upale kože (piodemije) izazvane uzročnicima gnojenja (streptokokima i stafilokokima), bakterijske infekcije kože i potkožnog tkiva (piodermije). U sportaša pak, češća su oštećenja kože uzrokovana mikrotraumama. Uzroci bolesti kože su različiti, ali u velikoj mjeri uvjetovani su osobnom nehigijenom, nečistoćom odjeće i obuće, sportskih rekvizita i naprava te nehigijenom okoliša i mikroklime. Djeca se znoje više od odraslih, njihov je imunološki sustav senzibilniji pa razina osobne nehigijene može biti rizični faktor mogućeg nastanka bolesti kože. Alergijske manifestacije na fizički napor nisu tako rijetka pojava. U sportaša mogu se javiti i na koži u vidu holinergičkme urtikarije. Etiopatogeneza nije sasvim jasna, a terapija je često nedovoljno učinkovita. U nekih osoba fizički napor može izazvati i astmatični napad. Škola je dužna stvoriti osnovne funkcionalno-tehničke i higijenske pretpostavke s ciljem sprečavanja bolesti kože i suzbijanja alergijskih manifestacija koje nastaju poslije raznih oblika fizičkog napora. Korelacija između Tjelesnog i zdravstvenog odgojno-obrazovnog područja i prirodnih znanstvenih disciplina (prije svega biologije i zoologije) mogu dati značajan doprinos u prevenciji bolesti kože i alergija na fizički napor te razvoju svijesti o očuvanju i unapređenju zdravlja. 

URLhttp://hrcak.srce.hr/file/106738
Oznaka recenzijeRefereed