Djeca i djetinjstvo u dokumentima o pravima djece

NazivDjeca i djetinjstvo u dokumentima o pravima djece
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2010
AutoriKopić, Ž., & Korajac V.
ČasopisŽivot i škola
Godište56
Broj2
Početna stranica45
Označavanje stranica45-54
Datum objavljivanja12/2010
Vrsta radaStručni rad
ISSN0044-4855
Other NumbersUDK 37
Ključne riječidijete, djetinjstvo, dokumenti o pravima djece, prava djece
Abstract

Dječja su prava način uređenja odnosa djece sa svim pojedincima i institucijama sa djeca dolaze u dodir kao što su obitelj i državne institucije. Posebnim pravnim aktima osigurava se zaštita djece, ali se vode i mnoge rasprave o deklarativnosti iskaza u tim pravnim aktima te brojnim proturječnostima koje oni sadrže. U ovom se radu analiziralo kako se tumače djeca i djetinjstvo u dokumentima o pravima djece, sa svrhom utvrđivanja razlika između dječjih prava u dokumentima i stvarnih prava koje djeca imaju u društvu. Pregledano je pet temeljnih dokumenata o pravima djece iz kojih su izdvojeni iskazi o djetetu i djetinjstvu. Sadržajnom analizom dokumenata utvrđeno je da se u najvećem broju iskaza ističe zaštitnički odnos prema djeci te shvaćanje djeteta kao ranjivog bića, a djetinjstva kao razdoblja u kojem djeca trebaju zaštitu odraslih.

URLhttp://hrcak.srce.hr/file/94851
Oznaka recenzijeRefereed