Dobne i spolne razlike u implicitnim teorijama inteligencije koje imaju djeca predškolske dobi

NazivDobne i spolne razlike u implicitnim teorijama inteligencije koje imaju djeca predškolske dobi
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2010
AutoriSindik, J., & Đunđenac R.
ČasopisŽivot i škola
Godište56
Broj1
Početna stranica57
Označavanje stranica57-76
Datum objavljivanja06/2010
Vrsta radaPrethodno priopćenje
ISSN0044-4855
Other NumbersUDK 37
Ključne riječidjeca, inteligencija, kategorije, vrjednovanje
Abstract

U ovom radu željeli smo ispitati postojanje spolnih i dobnih razlika u implicitnim teorijama koje imaju djeca predškolske dobi o pojmu inteligencije te ponašanju onog tko je po njihovu mišljenju inteligentan. Provjeravali smo postoje li razlike u vrjednovanju kognitivnih i nekognitivnih aspekata inteligencije s obzirom na dob i spol djece. Ispitali smo prigodni uzorak od 93 predškolska djeteta koja su bila redoviti polaznici dječjeg vrtića, u dobnom rasponu 4. – 7. godine života, oba spola. Rezultati su pokazali da djeca različitih dobnih skupina u svojim implicitnim opisima inteligencije i ponašanja onoga tko je po njihovu mišljenju inteligentan podjednako vrjednuju i nekognitivne i kognitivne aspekte inteligencije. S druge strane, nismo utvrdili ni statistički značajne spolne razlike u zastupljenosti nekognitivnih i kognitivnih aspekata inteligencije u dječjim opisima inteligencije. Dane su smjernice za buduća istraživanja. 

URLhttp://hrcak.srce.hr/file/82215
Oznaka recenzijeRefereed