Produkcija dokumentarnog filma u gimnaziji "Matija Mesić" u Slavonskom Brodu

NazivProdukcija dokumentarnog filma u gimnaziji "Matija Mesić" u Slavonskom Brodu
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2009
AutoriNosić, V.
ČasopisŽivot i škola
Godište55
Broj2
Početna stranica203
Označavanje stranica203-214
Datum objavljivanja11/2009
Vrsta radaStručni rad
ISSN0044-4855
Other NumbersUDK 37
Ključne riječifilmska družina, produkcija dokumentarnog filma
Abstract

Filmska družina Gimnazije "Matija Mesić" osnovana je početkom 2006./2007. školske godine. Rad družine organiziran je u tri dijela, a sadržavao je: 1. teorijski rad (upoznavanje određenih oblika filmskoga zapisa, značajki i vrsta dokumentarnog filma, kamere i stativa), 2. projekciju i analizu dokumentarnih filmova i 3. praktični rad kamerom, snimanje, projekciju i analizu snimljenih vježbi. Uslijedile su teorijske i praktične pripreme za produkciju dokumentarnog filma koje uključuju: 1. pripremanje snimanja (pronalaženje ideje ili teme za film; istraživanje podataka, građe i terena; pronalazak protagonista budućeg filma; pisanje sinopsisa i scenarija), 2. pretprodukciju (pisanje knjige snimanja), 3. produkciju (snimanje filma), 4. postprodukciju (pregledavanje snimljenog materijala; izbor najboljih snimaka i najjasnijih zvučnih zapisa; montiranje filma; izradu kadra s naslovom filma i odjavnu špicu; zatvorenu projekciju filma) i 5. distribuciju (izradu kopija filma, okvira za kutiju s DVD-om i filmskog plakata). 2007. godine snimljen je prvi film - Zvonar. Film je tematizirao priču o starom zvonaru u slavonskom selu Kaniža. 2008. godine snimljen je drugi film - 90. obljetnica Gimnazije "Matija Mesić'". Ovaj spomen-film donio je povijesni pregled djelovanja Gimnazije u Slavonskom Brodu od 1918. do 2008. Filmska družina djeluje u Zajednici tehničke kulture koja je osigurala tehničku opremu i dio stručne pomoći. 

URLhttp://hrcak.srce.hr/file/73531
Oznaka recenzijeRefereed