Govorna interpretacija teksta

NazivGovorna interpretacija teksta
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2008
AutoriNosić, V. Crnković
ČasopisŽivot i škola
Godište54
Broj2
Početna stranica127
Označavanje stranica127-138
Datum objavljivanja12/2008
Vrsta radaStručni rad
ISSN0044-4855
Other NumbersUDK 37
Ključne riječigovorna interpretacija teksta, interpretator, tekst
Abstract

Govorna interpretacija teksta je oblik govorne umjetnosti cija je temeljna funkcija prenošenje umjetnickoga teksta govorom pred publikom. Umjetnicki tekst prenosi interpretator teksta. Govorenje teksta (pjesnickoga ili proznoga) ukljucuje interpretativno citanje ili govorenje teksta napamet. Govorna interpretacija teksta zahtijeva pripremnu i završnu fazu. Pripremna faza sadrži: 1. razumijevanje i doživljaj teksta, 2. književnu analizu teksta i 3. govornu analizu teksta. Završna faza je izvedba teksta pred publikom ili umjetnicki nastup. U Gimnaziji „Matija Mesic“ u Slavonskom Brodu provedeno je istraživanje o mjestu i ulozi govorne interpretacije teksta danas te njezinoj realizaciji u konkretnoj praksi. U anketi je sudjelovalo 115 ispitanika, ucenika drugih i cetvrtih razreda opce i jezicne gimnazije u školskoj godini 2007./2008. Rezultati ankete pokazuju da zastupljenost govorne interpretacije teksta u nastavi i izvan nastave hrvatskoga jezika ne omogucava ucenicima da zadovolje svoje kreativne potrebe. Unatoc visokoj zahtjevnosti gimnazijskoga programa, ucenici žele da se udio govorne interpretacije teksta poveca: 1. u nastavi hrvatskoga jezika kroz pripremu s nastavnikom i cešce sudjelovanje ucenika, a 2. izvan nastave hrvatskoga jezika kroz dramsku i recitatorsku skupinu, veceri poezije i skupinu voditelja programa (konferansa). 

URLhttp://hrcak.srce.hr/file/57981
Oznaka recenzijeRefereed