Stjepko Težak – autor (osnovno)školskih udžbenika

NazivStjepko Težak – autor (osnovno)školskih udžbenika
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2007
AutoriNemeth-Jajić, J.
ČasopisŽivot i škola
Godište53
Broj2
Početna stranica97
Označavanje stranica97-109
Datum objavljivanja12/2007
Vrsta radaPregledni rad
ISSN0044-4855
Other NumbersUDK 37
Ključne riječi(osnovno)školski udžbenici Stjepka Težaka, funkcionalni pristup, lingvističko-komunikacijski sustav, metodički postupci u udžbenicima, nastava hrvatskoga jezika i jezičnoga izražavanja, osuvremenjivanje metodičke opreme udžbenika
Abstract

Izrada školskih udžbenika samo je jedno od područja djelovanja Stjepka Težaka. Iz njegovih su udžbenika, u brojnim ponovljenim izdanjima, čitavi naraštaji učili hrvatski književni jezik. Metodička polazišta određena funkcionalnim pristupom i lingvističko-komunikacijskim sustavom odrazila su se i na udžbenike hrvatskoga jezika i jezičnoga izražavanja kojima je bio autorom. Prvi je počeo primjenjivati metodičke postupke koje prihvaćaju mnogi današnji autori udžbenika. Odnosi se to na funkcionalno iskorištavanje crteža, stripa, grafičkih i shematskih prikaza, na uključivanje jezičnih igara, humora, dosjetaka, šaljivih pjesama i priča, te učeničkih uradaka. Metodički osmišljenim, slikovitim i metaforičnim objašnjavanjem gramatičkih pojmova uputio je i na tu mogućnost približavanja jezičnih sadržaja učenicima. Njegovi najnoviji udžbenici pokazuju znatno rasterećenje metodičke opreme, razigrani su i manje „teški“, što ga približava onoj struji autora koji nastoje što više iskorištavati mogućnosti knjige kao medija i u što većoj mjeri približiti udžbenik njegovoj pravoj namjeni, a to je da bude knjiga za učenike, a ne učitelje. Okušao se kao autor osnovnoškolskih i srednjoškolskih udžbenika, no ipak je najveći broj njih izradio za učenike od petoga do osmog razreda osnovne škole. Dugogodišnje bavljenje udžbeničkom problematikom, i teorijsko i praktično, a koje je uvijek bilo na visini zadatka, osiguralo mu je mjesto jednog od najvećih, ako ne i najvećeg autoriteta na području teorije i prakse izrade udžbenika hrvatskoga jezika i jezičnoga izražavanja u hrvatskome školstvu.

URLhttp://hrcak.srce.hr/file/33042
Oznaka recenzijeRefereed