Prinos Stjepka Težaka metodici Hrvatskoga jezika

NazivPrinos Stjepka Težaka metodici Hrvatskoga jezika
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2007
AutoriBjedov, V.
ČasopisŽivot i škola
Godište53
Broj2
Početna stranica122
Označavanje stranica122-127
Datum objavljivanja12/2007
Vrsta radaStručni rad
ISSN0044-4855
Other NumbersUDK 37
Ključne riječiprinos metodici hrvatskoga jezika, tematsko planiranje
Abstract

Prinos je metodici hrvatskoga jezika prof. Težak dao u svim predmetnim područjima. Na općeobrazovnoj razini odredio je bit i svrhu učenja hrvatskoga jezika, utemeljio didaktičko nazivlje i uspostavio odnos između planiranja i programiranja nastave. U području književnosti bavio se interpretacijom lirske pjesme i bajke u osnovnoj školi. U nastavi jezičnoga izražavanja posebno je isticao kulturu govora i osposobljavanje učenika za govornu komunikaciju. Također je postavio temelje nastavi filma ukazujući na važnost filmskoga odgoja i obrazovanja u oblikovanju mladoga čovjeka. U nastavi je jezika dao mnogobrojne didaktičke naputke temeljeći ih na metodičkim načelima, sustavima, pristupima. Važnim je čimbenicima ostvarivanje nastave hrvatskoga jezika držao učitelja, učenika i nastavne okolnosti. Posebice je isticao ljubav i brigu za hrvatski jezik, jezikoslovnu baštinu te važnost djelovanja u promicanju jezične kulture i pismenosti.

URLhttp://hrcak.srce.hr/file/33048
Oznaka recenzijeRefereed