Analiza praćenja izostanaka učenika srednjih škola s nastave tjelesne i zdravstvene kulture u Splitu

NazivAnaliza praćenja izostanaka učenika srednjih škola s nastave tjelesne i zdravstvene kulture u Splitu
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2005
AutoriKosinac, Z., & Banović I.
ČasopisŽivot i škola
Godište51
Broj2
Početna stranica133
Označavanje stranica133-145
Datum objavljivanja12/2005
Vrsta radaIzvorni znanstveni članak
ISSN0044-4855
Other NumbersUDK 37
Ključne riječianaliza razlika, oslobađanje od nastave TZK-a, participacija
Abstract

Na uzorku od 1136 srednjoškolaca u Splitu, životne dobi od 15 do 19 godina ponuđeni su skalirani odgovori da bi se istražili stavovi i mišljenja prema vrlo aktualnom pitanju: «U kojoj mjeri učenici izostaju s nastave tjelesne i zdravstvene kulture». Dobiveni rezultati u ovom ispitivanju dozvoljavaju sljedeće zaključke. Od navedenog uzorka oko 76% učenika participira redovne programe TZK-a, djelomično ih to čini oko 13%, dok 11% učenika potpuno je oslobođeno nastave TZK-a. S obzirom na spolnu pripadnost i stupanj obrazovanja, učenici srednjih škola podjednako participiraju nastavu TZK-a, i podjednako se djelomično ili potpuno oslobađaju nje. S obzirom na izobrazbu struke, učenici se po tome značajno međusobno razlikuju. Učenici u odnosu na učenice redovitije pohađaju satove TZK-a. Istovremeno oni su skloniji povremenom ili čestom izbjegavanju istih u čemu prednjače učenici druge godine (povremeno) i učenici treće godine (često). Evidentno je također da su gimnazijalci na njima najredovitiji, dok su učenici Tehničke škole najneredovitiji. Dok učenice vrijeme tih izostanaka provode najčešće kod kuće, njihovi vršnjaci ga provode u gradu. Rezultati testa potvrdili su gore očitovane razlike između analiziranih skupina, pa se može zaključiti: učenici s obzirom na redovito dolaženje na sate TZK-a značajno se međusobno razlikuju, baš kao što se i značajno međusobno razlikuju u provođenju vremena izostanka s nastave TZK-a.

URLhttp://hrcak.srce.hr/file/39627
Oznaka recenzijeRefereed