Iseljavanje iz Slavonije pred Prvi svjetski rat

NazivIseljavanje iz Slavonije pred Prvi svjetski rat
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2005
AutoriBalta, I.
ČasopisŽivot i škola
Godište51
Broj1
Početna stranica34
Označavanje stranica34-49
Datum objavljivanja05/2005
Vrsta radaPregledni rad
ISSN0044-4855
Other NumbersUDK 37
Abstract

Iseljavanje iz Slavonije od kraja 19. stoljeća doseglo je svoju kulminaciju od 1905. do 1910. godine, nakon čega opada broj iseljenika, posebno pred Prvi svjetski rat. Slaba isplativost obrade zemlje i sitnoposjedništvo, industrijalizacija i porast broja najamnih radnika, rapidno povećanje broja stanovnika, pojačana mađarizacija Slavonije velikomađarskim programom julijanske akcije preko željeznica i škola, stranački sukobi i idejno-političko raslojavanje slavonskoga stanovništva bili su uzroci iseljavanju. 
Slavonsko je iseljeništvo u početku uglavnom bilo usmjereno na rudarske krajeve, poljoprivredne krajeve te u velike trgovačke i industrijske gradove. Težak i naporan rad iseljenika bili su uzrokom brojnih nesreća, ako su imali uopće sreće nalaziti posao. Brojni razočarani iseljenici vraćali su se natrag u domovinu. Iseljenici koji su ostali u novoj domovini, često su uz pomoć katoličkih misija organizirali ne samo okupljanja kulturno-zabavnoga karaktera već i političko-interesnoga s brojnim organizacijama međusobne materijalne i financijske pomoći. U nekoliko generacija iseljeništvo Slavonije zadržalo se i ostalo živjeti u novoj domovini, dobivši državljanstvo i postajući punopravnim građanima svojih novih domovina.

URLhttp://hrcak.srce.hr/file/39677
Oznaka recenzijeRefereed