Prevencija zlouporabe droga kao pedagoško-didaktički problem

NazivPrevencija zlouporabe droga kao pedagoško-didaktički problem
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2004
AutoriBarbir, J., & Nejašmić S.
ČasopisŽivot i škola
Godište50
Broj1
Početna stranica92
Označavanje stranica92-102
Datum objavljivanja12/2004
Vrsta radaStručni rad
ISSN0044-4855
Other NumbersUDK 37
Abstract

Definicija pojave ovisnosti kao bolesti ne omogućava globalnom društvenom sustavu da teorijski i praktično reflektira svoje pogrješke, nego da upotrebom metode isključivanja umanjuje značaj i prirodu sukoba na relaciji s dinamičkim sustavima koji potiču ovisnička ponašanja, da taj sukob ne prikazuje u realnom svjetlu već da ga isključi kao vlastitu pogrješku i pravac percipiranja istinskoga problema usmjeri na posljedice – zlouporabu droga. 
Dinamička kvaliteta koja podržava strukturu sustava osobe uzrokuje rascjep između potreba tehnokratskoga društva globalnoga sustava i potrebe da osoba bude subjekt. U skladu se s tim nameće zaključak da se problemu sustava pojave ovisnosti treba pristupati s motrišta razvojno – humanističke paradigme, odnosno preventivni kurikulum utemeljiti na postavkama konstruktivizma, jer se takvim pristupom mogu ostvariti preduvjeti za razumijevanje geneze i dinamike razvoja neovisničkih i ovisničkih struktura, situacija i ponašanja, kako s osobnoga, tako i sa socio-kulturnoga, ekonomskoga, tehnološkoga, psihološkoga i drugih motrišta.

URLhttp://hrcak.srce.hr/file/40244
Oznaka recenzijeRefereed