Zašto treba upoznati umjetničku glazbu?

NazivZašto treba upoznati umjetničku glazbu?
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2015
AutoriMucić, M.
ČasopisŽivot i škola
Godište61
Broj1
Početna stranica183
Označavanje stranica183-188
Datum objavljivanja06/2015
Vrsta radaStručni rad
ISSN1849-0972
Ključne riječiglazbeni ukus, nastava glazbe, učenici, umjetnička glazba
Abstract

Oduvijek je glazba prisutna u čovjekovu životu - od najranijih vremena pa do danas. Ljudi su s vremenom počeli uočavati da ih glazba smiruje, nadahnjuje, motivira, inspirira... U ovom se članku govori o tome na koji način glazba djeluje na čovjeka, tj. govori se o psihofizičkim utjecajima. Iznosimo i rezultate ankete koja je provedena među učenicima petih i osmih razreda (N=80) s ciljem utvrđivanja kako oni doživljavaju glazbu. Izlazni podatci pokazuju da učenici vole slušati glazbu jer ih opušta i zabavlja. Učenicima je bliža popularna glazba, no pravilnim prezentiranjem, uz trud učitelja glazbene kulture, oni su u stanju prihvatiti i zavoljeti umjetničku glazbu. Također govorimo o djelovanju umjetničke glazbe kao „okidaču“ kreativnosti, motivacije, energije i njezinu terapijskom djelovanju.

URLhttp://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=224224
Oznaka recenzijeRefereed