Psihologijski prilog operacionalizaciji konstrukta matematičke kreativnosti u djece i adolescenata

NazivPsihologijski prilog operacionalizaciji konstrukta matematičke kreativnosti u djece i adolescenata
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2013
AutoriRački, Ž.
ČasopisŽivot i škola
Godište59
Broj2
Početna stranica129
Označavanje stranica129-145
Datum objavljivanja12/2013
Vrsta radaPrethodno priopćenje
ISSN0044-4855
Other NumbersUDK 37
Ključne riječikreativnost u djece, matematička kreativnost, matematika i djeca
Abstract

U radu se razmatra pitanje operacionalizacije matematičke kreativnosti uz demonstraciju karakteristika odabranoga skupa za nju indikativnih ponašanja. U istraživanju se nastojalo definirati matematičku kreativnost u djece i adolescenata pomoću konsenzusno visokopouzdano procijenjenih oblika kreativnih ponašanja. Iz prikupljenoga matičnoga skupa od 313 jezično ujednačenih konkretnih opisa kreativnih ponašanja u djece i adolescenata faktorskom je i klaster-analizom izdvojen manji skup od 16 za matematičku kreativnost visokoindikativnih, prototipičnih ponašanja. Radi se o jednofaktorskom, replikabilnom skupu matematički kreativnih ponašanja koja su dodatnom analizom opisana kao intelektualno i po znanje zahtjevna, ali emocionalno nezahtjevna, za stariju djecu cijenjena, ali ponašanja niske učestalosti i rodno primjerenija dječacima. Kriterijska valjanost skupa povezana je s karakteristikama ponašanja koja ga čine, otvarajući pitanja prepoznavanja, vrednovanja i poticanja matematičke kreativnosti u djece i adolescenata.

URLhttp://hrcak.srce.hr/file/194909
Oznaka recenzijeRefereed